O otyłości I stopnia mówimy, gdy BMI (body mass index) przekracza 30. Otyłość II stopnia jest od BMI powyżej 35, a od BMI wyższego niż 40 mówimy o otyłości skrajnej. Jednak sama abstrakcyjna liczba nic nie mówi. Podajmy więc przykład, który zobrazuje, co to znaczy być otyłym.

Statystyczna Polka ma 166 cm wzrostu [1]. Jeśli jej BMI wynosi 30, oznacza to masę ciała 82,5 kilogramów. Musiałaby schudnąć 14,5 kilograma, żeby jej waga była w normie (68 kilogramów, BMI poniżej 25). Z kolei statystyczny Polak o wzroście 180 cm, żeby być otyłym, musi ważyć ponad 97 kilogramów. Żeby jego BMI było w normie czyli spadło poniżej 25, musiałby schudnąć 17 kilogramów (do 80 kilogramów). Według badania z 2014 roku 18,1% dorosłych Polaków i 15,6% dorosłych Polek jest otyłych [2]. Niestety ten odsetek stale rośnie.

Policz Body Mass Index

 

Polacy na tle świata – otyli czy nie?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) światowe występowanie otyłości wśród dorosłych potroiło się od 1975 roku. Obecnie dotyczy ono 650 milionów dorosłych, czyli 13% światowej populacji (11% wśród mężczyzn i 15% wśród kobiet) [3]. Większość populacji żyje w krajach, gdzie to nadwaga i otyłość zabijają więcej ludzi niż niedożywienie. Dzieje się tak, ponieważ na świecie jest więcej ludzi otyłych niż z niedowagą, co przekłada się na wyższą liczbę zgonów z powodu komplikacji zdrowotnych.

W przypadku dzieci sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna. Od 1975 roku, kiedy tylko 1% dzieci i nastolatków był otyły, nastąpił wzrost do 6% wśród dziewczynek i 8% wśród chłopców. Wzrost jest wyższy niż wśród dorosłych. Możemy więc przypuszczać, że te dzieci po wejściu w dorosłość w większości również będą otyłe i osób dorosłych oraz otyłych będzie jeszcze więcej, niż jest teraz. Nie musi tak jednak być.

 

Jakie są przyczyny otyłości?

Przyczyną, dla którego jest coraz więcej przypadków otyłości, jest brak równowagi pomiędzy kaloriami dostarczanymi z jedzeniem i piciem w stosunku do kalorii spalanych. Oznacza to, że:

Kiedyś ludzie więcej chodzili. W pracy nie było e-maili i telefonów komórkowych. Gdy należało załatwić jakąś sprawę, to należało pójść do osoby zainteresowanej osobiście. Ludzie też mniej jedli, pili mniej słodkich napojów. Mało kto miał samochód, a komunikacja miejska słabiej rozwinięta. To, co uczyniło nasze życie wygodniejszym, niestety dramatycznie wpłynęło na problem otyłości.

 

Konsekwencje otyłości mogą być poważne

Osoby z otyłością mają zwiększone ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób [4], takich jak:

 

Konsekwencje otyłości u dzieci są jeszcze poważniejsze

Z kolei otyłość u dzieci zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci lub niepełnosprawności w wieku dorosłym. Wcześniej otyłe dzieci doświadczają problemów z oddychaniem, zwiększonego ryzyka złamań, nadciśnienia, wczesnych oznak choroby wieńcowej i problemów psychicznych. Brzmi to bardzo poważnie i należy zrobić wszystko aby uchronić nasze pociechy przed takim losem.

 

Jak zmniejszyć masę ciała?

W przypadku osób otyłych, w przeciwieństwie do nadwagi, niezbędna może być pomoc z zewnątrz, w postaci lekarza, dietetyka a nawet trenera. W pierwszej kolejności zalecamy wizytę u lekarza w celu wykluczenia poważnych chorób. Ogólne zasady zdrowego trybu życia pozostają te same:

 

Zródła i przypisy:

[1] Główny Urząd Statystyczny „Stan Zdrowia Ludności Polski w 2009 r.” str. 56
https://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/ZO_stan_zdrowia_2009.pdf Data dostępu: 28.05.2018 r.

[2] Główny Urząd Statystyczny „Zdrowie i zachowanie zdrowotne mieszkańców Polski w świetle Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) 2014 r.” str. 5
https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5513/10/1/1/zdrowie_i_zachowania_zdrowotne_mieszkancow_polski_w_swietle_badania_ehis_2014.pdf Data dostępu: 28.05.2018 r.

[3] World Health Organization “Obesity and overweight”
http://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight Data dostępu: 28.05.2018 r.

[4] Centers for Disease Control and Prevention „Adult Obesity Causes & Consequences”
https://www.cdc.gov/obesity/adult/causes.html Data dostępu: 01.06.2018 r.