Nadwaga oznacza BMI przekraczające 25, ale mniejsze niż 30. Jeśli masz taki wynik, z pewnością zastanawiasz się, ile powinnaś (powinieneś) schudnąć. Można łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Załóżmy, że masz BMI 28, ważysz 81 kilogramów, chcesz mieć BMI równe 24 i masz 170 wzrostu. Wystarczy, że wykorzystasz ten zmodyfikowany wzór na BMI:

[pożądane BMI] * [wzrost w metrach]2 = 24 * 1,7 * 1,7 = 69,4 kg

 

Teraz odejmij 81 – 69 = 12 kilogramów. Tyle musisz schudnąć, by Twoja waga była w normie. Jeśli te obliczenia są dla Ciebie za trudne, po prostu pobaw się kalkulatorem BMI. Wpisuj różne masy ciała i sprawdź, która waga da Ci BMI poniżej 25.

Otwórz kalkulator BMI

 

Może być jednak tak, że dobrze czujesz się w swoim ciele i nie widzisz powodu, dla którego musisz schudnąć. Prawdopodomnie masz rację ale zawsze warto wykluczyć problemy i konsekwencje zdrowotne.

 

Nadwaga na świecie i w Polce

1,9 miliarda ludzi (spośród 7 miliardów) na świecie ma nadwagę. To 39% procent dorosłych. [1] Gdzie jest ich najwięcej? Wcale nie w Stanach Zjednoczonych, które są dopiero 22. w rankingu z ponad 67% dorosłych z nadwagą. Pierwsze są Palau, Katar i Nauru, mając prawie 80% obywateli z BMI powyżej 25. [2]

30,1% dorosłych kobiet i 44,1% dorosłych mężczyzn w Polsce ma nadwagę [3]. Może się wydawać, że wypadamy o wiele lepiej na tle świata, w szczególności w porównaniu do Stanów Zjednoczonych. Niestety, gdy do Polaków z nadwagą dodamy te otyłe (ponieważ one też zaliczają się do osób z nadwagą w ogólnoświatowych rankingach), liczby są jeszcze wyższe: 45,7% dla Polek i 62,2% dla Polaków. Poza tym z roku na rok liczba osób z nadwagą i otyłością w Polsce się powiększa.

 

Jakie są skutki nadwagi?

Podwyższone BMI jest głównym czynnikiem ryzyka w niezakaźnych chorobach, takich jak:

Ryzyko występowania tych chorób wzrasta wraz ze wzrostem BMI.

 

Jak pozbyć się nadwagi?

Przede wszystkim zdaj sobie sprawę z tego, jak dużo od Ciebie zależy. To głównie Ty jesteś odpowiedzialny za swoją wagę, stanowisz też wzór dla swoich dzieci i ludzi z Twojego otoczenia. Oto co, World Health Organization [4] radzi aby zrobić:

Zdaj sobie sprawę z tego, że większość półproduktów i produktów, które kupujesz w sklepach, ma bardzo dużą ilość dodatkowego cukru, soli i tłuszczów trans. Gotowe wędliny, pasztety, sosy, pieczywo, pełne są składników, które Ci szkodzą. Czytanie etykiet, a przede wszystkim przejście na gotowanie od podstaw, gdzie sama obierasz i kroisz warzywa oraz mięso, może zadziałać lepiej niż niejedna dieta.

 

Gratis ;) Sztuczka na schudnięcie

Nadwaga a warzywaNa koniec jeden trik, który może bardzo pozytywnie wpłynąć na życie Twoje i Twojej rodziny, a przy okazji zredukować Waszą wagę do normy. Jest to jedzenie warzyw i owoców. Wszyscy znają zalecenia o jedzeniu 5 porcji dziennie, ale najnowsze badania pokazują coś innego [5].

Zacznijmy od podstaw: ile to jest jedna porcja? To 80 gramów. Niewiele Ci to mówi? Jeden duży pomidor, ogórek, gruszka, pomarańcza czy jabłko to 200 gramów, czyli 2,5 porcji. Wydaje się, że to bardzo mało, ale opierając swój jadłospis na samych gotowych produktach, można nie zjeść nawet tyle. A tyle daje już bardzo dużo pozytywnych w walce z nadwagą efektów:

Znasz to powiedzenie „jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie”? Już wiesz, skąd się bierze ta ludowa mądrość.

Pójdźmy dalej... Jedzenie warzyw i owoców szybko wchodzi w nawyk i możesz dojść nawet do 10 porcji, czyli 800 gramów dziennie. W wyniku tego:

 

Jak wpleść warzywa i owoce do codziennej diety?

Diety odchudzające mają to do siebie, że są bardzo skomplikowane, a w wyniku tego, trudne w realizacji. Możesz użyć metody małych kroków i zaczynając od 1 porcji dziennie, dojść nawet do 10. Jak przyzwyczaisz się do danej ilości, po prostu dokładasz kolejną porcję. Gdy masz na talerzu warzywo lub owoc i inne jedzenie, zawsze zaczynasz od warzywa lub owocu. Dopiero jak je zjesz, przechodzisz do reszty. W ten sposób zagwarantujesz sobie spożycie odpowiedniej ilości porcji warzyw i owoców i zaczniesz walczyć z nadwagą, niezależnie od tego, co masz innego na talerzu. A dzięki dodatkowej porcji witamin, dodasz sobie energii i wprawisz się w dobry nastrój.

 

Literatura:

[1] World Health Organization “Obesity and overweight”
http://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight Data dostępu: 28.05.2018 r.

[2] World Health Organization Global Health Observatory (GHO)
http://www.who.int/gho/ncd/risk_factors/overweight/en/ Data dostępu: 30.05.2018 r.

[3] Główny Urząd Statystyczny „Zdrowie i zachowanie zdrowotne mieszkańców Polski w świetle Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) 2014 r.” str. 5
https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5513/10/1/1/zdrowie_i_zachowania_zdrowotne_mieszkancow_polski_w_swietle_badania_ehis_2014.pdf Data dostępu: 28.05.2018 r.

[4] World Health Organization “Overweight and Obesity Fact Sheet” str. 2
http://www.searo.who.int/entity/noncommunicable_diseases/media/non_communicable_diseases_obesity_fs.pdf?ua=1 Data dostępu: 01.06.2018 r.

[5] The Guardian „Forget five a day, eat 10 portions of fruit and veg to cut risk of early death” https://www.theguardian.com/society/2017/feb/23/five-day-10-portions-fruit-veg-cut-early-death Data dostępu: 01.06.2018 r.