KALKULATOR I WZÓR BMI DLA MŁODYCH OSÓB

W wieku od 2 do 20 lat

 

Wskaźnik BMI u dzieci jest stosowany jako narzędzie do badań przesiewowych, w celu wykrycia ewentualnych problemów wagowych. CDC i American Academy of Pediatrics (AAP) zalecają stosowanie go w badaniach przesiewowych nadwagi i otyłości u dzieci począwszy od 2 roku życia.

 

Jak policzyć BMI dziecka?

W celu sprawdzenia wysokosci Body Mass Index najlepiej skorzystać z naszego kalkulatora, klikając na poniższy przycisk. Wzór do obliczeń wskaźnika dla dzieci i dorosłych jest taki sam. Jednak nie należy zapoznawać się z opisem wyniku, gdyż został on stworzony dla osób dorosłych. Do interpretacji wyników dla dzieci i młodziezy w wieku 2 - 20 lat, służą siatki percentylowe, o których piszemy poniżej.

Kalkulator BMI

 

Dlaczego inaczej niż u dorosłych?

Mimo, że BMI oblicza się w ten sam sposób dla dzieci i dorosłych, kryteria stosowane do interpretacji wyniku dla dzieci i młodzieży są różne od tych dla dorosłych, szczególne z dwóch powodów:
Ilość tłuszczu zmienia się z wiekiem.
Ilość tłuszczu różni się między dziewczętami i chłopcami.

 

Co to jest percentyl BMI?

Percentyl jest najczęściej stosowanym wskaźnikiem w ocenie wielkości i wzorców wzrostu poszczególnych dzieci. Wskazuje względne położenie wielkości Body Mass Index dziecka w stosunku do dzieci w tym samym wieku i tej samej płci. Inaczej pisząc, percentyl o wielkości 50 wskazuje, że najwięcej dzieci danej płci posiadało taki wynik.

 

Statka percentylowa dla chłopców w wieku 2 - 20 lat:
BMI chłopiec

 

Statka percentylowa dla dziewczyn w wieku 2 - 20 lat:
BMI dziewczyna

 

Zły wynik. Co dalej?

Należy pamiętać, że BMI nie jest narzędziem diagnostycznym. Gdy dziecko za wysoki wskaźnik BMI jak na swój wiek i swoją płeć, w celu ustalenia, czy problemem jest nadmiar tłuszczu, dalszą ocenę będzie musiał przeprowadzić lekarz. Ocena ta może obejmować pomiar grubości fałdy skórnej, ocenę prowadzonej diety i nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, a nawet wywiad środowiskowy.

Jeśli wynik jest wysoki, a osobą tą jest nastolatek, warto rozważyć konsulatacje z dietetykiem oraz zmianę nastawienia do aktywności fizycznej i sportu. Szybka reakcja potrafi ustrzec przed wieloma problemami, które mogłbyby się pojawić w dorosłym życiu.