Wychudzenie
Niedowaga
Norma
Nadwaga
Otyłość

Body Mass Index wynoszące 26 to nadwaga


Nadwaga pierwszego stopnia (a tą oceniamy dla BMI 26) to niebezpieczny stan zdrowia. Przyjmuje się jego występowanie, gdy wynik rośnie powyżej 24,99. W przeciwieństwie do niedowagi, na którą cierpią głównie kobiety, przypadłość ta dotyka równie często mężczyzn. Oczywiście normę tę obliczać powinny tylko osoby dorosłe o standardowej budowie ciała. Co to oznaczy i jak sobie pomóc? O tym w dalszej części opisu.

Wskaźnik BMI inaczej nazywany jest wskaźnikiem Queteleta II. Prezentuje on relację między wagą a wzrostem. Obliczamy go przez podzielenie masy ciała przez wzrost podniesiony do kwadratu. Mimo, że wyliczenie to obrazuje podstawową informację na temat nieprawidłowości, nie jest ono (ze względu na swoją prostotę) w żadnym razie całkowicie wiarygodnym wskaźnikiem. Warto o tym pamiętać. Wyników tych nie powinny interpretować kobiety będące w ciąży, ooby posiadające bardzo umięśnione ciało, nie stosuje się ich również dla dzieci.

Nadwaga to popularna cecha w społeczności, gdzie nie ma problemów z dostępem do żywności, ale mimo tego należy z nią walczyć. Najlepszym sposobem na zmniejszenie BMI poniżej 26 jest konsultacja ze specjalistą i wykonanie podstawowych badań. Nie jest to duży wysiłek, a może zaoszczędzić wiele kłopotów, ponieważ nieleczona nadwaga skutkuje często dużą ilością powikłań (m. in.: miażdżyca, choroby serca czy nadciśnienie).

Podstawowymi elementami, które pomogą Ci w odzyskaniu odpowiedniej masy ciała są: dieta oraz aktywność fizyczna. Tylko połączone razem w odpowiednich proporcjach dają gwarancję powodzenia. Zachęcamy do konsultacji ze specjalistami w tej dziedzinie (lekarz, dietetyk), którzy pomogą zmienić złe nawyki żywieniowe na właściwe (oraz całkowicie pozbyć się tych groźnych dla zdrowia) i przygotują dopasowane indywidualnie propozycje treningowe. Dzięki temu realne jest w stosunkowo krótkim czasie poprawienie swojego BMI i obniżenie go do zadowalającego wyniku. Życzymy powodzenia :)

Podziel się swoim BMI ze znajomymi :)

Najlepszy sposób zachowania zdrowia nie jeść, gdy się nie chce i przestać jeść, gdy jeszcze jest chęć do jedzenia.Bertrand Saadi z Szirazu